Kwietniowe lekcje plastyki programowo powinniśmy poświęcić fotografii. I tak się stało, lecz głównymi modelami uwiecznionymi przez aparat stali się w stu procentach uczniowie klasy VI-ej. Wybrawszy kilkanaście zdjęć, które przeszły do światowej historii fotografii, oraz reprodukcji dzieł wybitnych malarzy, wspólnie z szóstoklasistami dokonałam przydziału ról. Kiedy wszyscy wiedzieliśmy, jakie stroje oraz rekwizyty musimy zgromadzić, pozostała delikatna charakteryzacja i oddanie się pod wprawne oko fotografa. W tej roli wystąpiła Pani Anna Szot, dając z siebie więcej niż mogłabym się spodziewać. Skupieni uczniowie, w dużej części po raz pierwszy biorący udział w tak poważnej sesji, ku mojemu zaskoczeniu odpowiedzialnie odtwarzali powierzone im zadanie. Miło było również patrzeć, z jakim przejęciem rodzice asystowali uczniom (była to lekcja otwarta).
Myślę, że wspólna praca okazała się po trosze zabawna, ale także zdumiewająco nieprzewidywalna i naukowa, zwłaszcza kiedy rozpracowywaliśmy dzieło Rembrandta pt. „Lekcja anatomii doktora Tulpa”.
I tak:
Jakub Bubak stał się Salvadorem Dalim,
Maja Jędrzejowska – białą kobietą Man Raya,
Dagmara Wyroba – sławną kobietą w kapeluszu,
Klaudiusz Kurbiel – Charliem Chaplinem,
Daria Siwek – „Dziewczyną z perlą” Jana Vermeera,
Wiktoria Warszawska – Marylin Monroe,
Patryk Fundament – Mickiem Jaggerem,
Zuzanna Cieślik – Audrey Hepburn,
Eryk Fundament – Witkacym, a zaraz potem Charliem Chaplinem,
a uczniowie Andrzej Kurowski, Michał Wójcik, Jakub Bubak, Wiktor Ulman, Eryk Fundament, Mateusz Fundament i Patryk Fundament uczestniczyli w słynnej sekcji zwłok pod przewodnictwem istniejącego naprawdę doktora Tulpa.
Serdeczne podziękowania kieruję do:
Rady Rodziców za wsparcie finansowe moich lekcji fotografii,
Pani Małgorzaty Krawczyk (mamy Alexa) za pomoc podczas sesji,
Pani Wioletty Jasiówki za wypożyczenie profesjonalnego melonika,
Pani Małgorzaty Krawczyk (mamy Basi, Julii, Wiktorii i Klaudii) za pomoc w zorganizowaniu rekwizytów,
Pani Estery Kucali za czarny krawat,
koleżanek z pracy (Doroty Seweryn, Marty Kucharskiej, Magdy Dyląg, Kasi Krawczyk, Sandry Kobrzenieckiej) za udostępnienie niezbędnych elementów kompozycji.
Mam nadzieję, ze lekcje fotografii na żywo w klasie VI-ej staną się tradycją i miłym wspomnieniem dla uczniów na zawsze.
Beata Gaździcka